Laika ziņas
Šodien
Skaidrs

Ziņas

Kur palikusi reiz populārā ''nākotnes nauda'' – kriptovalūta?(28)

Aptuveni pirms trim gadiem kriptovalūtas piedzīvoja milzīgu popularitātes kāpumu. Par tā dēvēto nākotnes naudu runāja katrs, kurš interesējās par modernajām tehnoloģijām, investīcijām vai vismaz par aktualitātēm pasaulē. Tika izteiktas prognozes, ka drīz norēķini kriptovalūtā aizstās ierastos maksājumus, kurus apstrādā bankas. Gan sociālais tīkls Facebook, gan aviokompānija Air Asia vēstīja, ka plāno savu kriptovalūtu izstrādi (Facebook projektu ar nosaukumu Libra īsteno vēl arvien un plāno tā ieviešanu šī gada laikā). Tomēr kāpēc šobrīd par kriptovalūtām dzirdam daudz retāk?

Finierskaidu ražotājs AmberBirch: tirgus ir svārstīgs, tomēr strādājam 24/7

Latvijai tuvāko valstu klienti produkcijas pasūtījumus ir samazinājuši, bet pieprasījums no Dienvidaustrumāzijas partneriem saglabājas nemainīgs, lai arī cenu konkurence ir ļoti asa. Darbību negatīvi ietekmē Covid-19 vīrusa radītie globālo piegāžu ķēžu pārrāvumi, kuru dēļ strauji pieaugušas konteineru pārvadājumu cenas uz Āziju. Īsumā sakot, tirgus apstākļi ir sarežģīti, bet esam izvēlējušies strādāt ar pilnu jaudu. Kopš aprīļa darbojamies 24/7 režīmā, lai būtu labi sagatavojušies pēckrīzes periodam, laikrakstam Diena atzīst AmberBirch valdes loceklis Kārlis Kavass.

Augu valstībā dīkstāve nav pieļaujama ne brīdi © DIENA

Līdzīgi kā daudzas nozares, arī dārzkopību, tai skaitā stādaudzētāju jomu, ir ietekmējusi saistībā ar Covid-19 izplatības risku ieviešanu noteiktā ārkārtas situācija. Augus gan jaunais koronavīruss neskar, tie prasa kopšanu, pavairošanu, pārstādīšanu, podošanu atbilstoši augšanas ciklam neatkarīgi no tā, kas notiek cilvēku pasaulē. Patlaban ir vērojami sarežģījumi, taču, kā atzīst Stādu audzētāju biedrības vadītājs Andrejs Vītoliņš: par laimi, tie ir pārvarami.

Naudas netērēšana posta ekonomiku © DIENA(29)

Ekonomikas dati nebija iepriecinoši, jau pirms Covid-19 bija pārņēmis mūsu valsts iedzīvotāju ikdienu. Par to liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) veiktais pirmā ceturkšņa ekonomikas ātrais novērtējums, saskaņā ar kuru valsts iekšzemes kopprodukts salīdzinājumā ar atbilstošu laika periodu pērn krities par 1,4%. Tiek paredzēts, ka sniegums otrajā ceturksnī būs vēl krietni vājāks. Galvenais iemesls ir naudas aprites samazināšanās, un viens no ātrākajiem, statistikas datos redzamajiem indikatoriem situācijas vērtējumam ir mazumtirdzniecības apgrozījums.

Strautiņš: Krīze vienlaikus sākas un beidzas(1)

Šī gada 1. ceturksnī Latvijas IKP samazinājās par 2,9% salīdzinājumā ar pērnā gada beigām, bet gada griezumā saruka par 1,4%. Sākotnējā krīzes ietekme vairāk skāra pakalpojumu nozares, kurās pievienotā vērtība samazinājās par 2,6%, kamēr ražošanā tā joprojām bija par 3,0% lielāka nekā pirms gada. Tas ļoti labi atbilst priekšstatam, ko veido ziņas no uzņēmumiem. Rūpnieki martā vēl vēstīja par samērā labvēlīgu situāciju, tiem turpinot izpildīt iepriekš saņemtos pasūtījumus. Turpretim pakalpojumu nozares krīzi izjuta jau pirms jebkādu ierobežojumu ieviešanas, mainoties cilvēku uzvedībai.

Philip Morris International globālās krīzes laikā saglabā visas darbavietas(2)

Philip Morris International, vadošais tabakas izstrādājumu ražotājs pasaulē un ceturtais lielākais nodokļu maksātājs Latvijā, kas valstij nodokļos pērn samaksājis vairāk nekā 122 miljonus eiro, Covid-19 pandēmijas laikā apņēmies saglabāt visas darbavietas un sniegt atbalstu sabiedrībai, cīņai ar Covid-19 līdz šim visā pasaulē novirzot 22 miljonus eiro, informē uzņēmuma pārstāve Madara Apsalone.

FM: Šogad būtiski augs valsts parāds un IKP var sarukt par 7%(11)

Šajā gadā tiek prognozēts iekšzemes kopprodukta (IKP) kritums 7% apmērā, bet valdības parāds varētu pieaugt līdz 51,7% no IKP, informēja Finanšu ministrija (FM). Minētā prognoze izriet no FM sagatavotā Latvijas Stabilitātes programmas projekta 2020.-2023.gadam.

CSP: Pa dzelzceļu pārvadāto kravu apmērs sarucis par 48,7%

Pa dzelzceļu pārvadāto kravu apmērs šogad pirmajā ceturksnī Latvijā samazinājies par 48,7% salīdzinājumā ar pagājušā gada attiecīgo periodu, bet kravu apgrozījums ostās krities par 29,3%, informē Centrālajā statistikas pārvaldē.

Stipendiju IT mācībām būs iespēja saņemt 160 sievietēm(3)

Informāciju tehnoloģiju (IT) kopiena Riga TechGirls aprīlī izsludinājusi otro pieteikšanās sezonu stipendiju programmai She Goes Tech, lai 160 sievietēm sniegtu iespēju apgūt nepieciešamās prasmes karjeras uzsākšanai IT nozarē, informē Riga TechGirls vadītāja un valdes locekle Anna Andersone.

Digitālās ekonomikas saskaitīšana © DIENA

Digitālās ekonomikas aizvien pieaugošā loma globālajā tautsaimniecībā liek pievērsties jautājumam par jaunas ekonomiskās attīstības uzskaites sistēmas izveidi, lai jauno sistēmu ieviestu novecojušā iekšzemes kopprodukta (IKP) kritērija vietā.

Pasākumu rīkotāji vēlas skaidru valdības nostāju © DIENA(2)

Vasara būs, bet festivālu visdrīzāk nebūs, – tā pirmdien preses konferencē izteicās veselības ministre Ilze Viņķele (A/P). Tomēr nedz no Veselības, nedz Kultūras ministrijas nav saņemti skaidri signāli, līdz kuram laikam publisko pasākumu ierobežojumi var palikt spēkā. Atšķirībā no dažām valstīm, kur jau oficiāli paziņots, ka jebkādi masu pasākumi nenotiks līdz 31. augustam, Latvijā par nākotni tiek runāts pieņēmuma formā.