Laika ziņas
Šodien
Skaidrs

ASV

Apglabās ASV policistu nogalināto Džordžu Floidu © DIENA(34)

Otrdien apglabās tumšādaino Džordžu Floidu, kura nāve policistu veiktās aizturēšanas laikā izraisīja protestus un grautiņus vairākos desmitos ASV pilsētu. Traģiskais notikums aktualizējis politiķu un cilvēktiesību aizstāvju diskusijas par tumšādaino tiesībām un sistemātisko rasismu, kas valda pasaules varenākajā valstī.

Baidens asi kritizē Trampa šķeļošo politiku un paštīksmināšanos © DIENA(7)

Demokrātu kandidāts ASV prezidenta vēlēšanām Džo Baidens apsolījis, ka ievēlēšanas gadījumā darīs visu iespējamo, lai dziedētu rasisma brūces, kas ilgus gadus šķeļ sabiedrību valstī, nevis izmantos tās politiskā labuma gūšanai, konfrontējot sabiedrību vēl vairāk, kā to dara pašreizējais prezidents Donalds Tramps, vēsta AP.

ASV tūkstošiem cilvēku pulcējas miermīlīgos protestos(12)

ASV, kur kopš pagājušās nedēļas nerimst protesti, ko sākotnēji izraisīja sašutums par Mineapolē policijas aizturētā afroamerikāņa Džordža Floida nāvi, bet kas daudzviet pārauguši sen nepieredzētā ielu vardarbībā un grautiņos, trešdienas vakarā vairākās lielpilsētās, arī Losandželosā, Ņujorkā un Vašingtonā, tūkstošiem cilvēku pulcējās miermīlīgās protesta demonstrācijās.

ASV saistībā ar Džordža Floida nāvi apsūdzēti četri policisti(2)

ASV saistībā ar policijas aizturētā afroamerikāņa Džordža Floida nāvi Mineapoles policists, kurš zemē nogāzto aizturēto bija spiedis ar celi uz kakla, tagad tiek apsūdzēts otrās pakāpes slepkavībā, un arī trīs viņa kolēģiem tiek izvirzītas apsūdzības, trešdien pavēstīja senatore Eimija Klubušāra.

Kritizē Trampu par draudiem un izrādīšanos © DIENA(19)

Protestu pāraugšana sadursmēs ar policiju un veikalu izlaupīšanas vairākās ASV lielpilsētās pirmdienas vakarā sekoja prezidenta Donalda Trampa draudiem izvest ielās bruņotos spēkus nekārtību apspiešanai. Demokrāti asi kritizējuši Trampu par draudiem izmantot armiju pret ASV iedzīvotājiem, kā arī miermīlīgo demonstrantu izdzenāšanu ar asaru gāzi galvaspilsētā Vašingtonā, lai atbrīvotu ceļu Trampa izrādīšanās gājienam ar mērķi nofotografēties pie baznīcas.

ASV septiņos štatos demokrāti balso priekšvēlēšanās(7)

Septiņos ASV štatos un Kolumbijas apgabalā otrdien notiek demokrātu partijas priekšvēlēšanas, un pārliecinošas uzvaras gadījumā bijušais viceprezidents Džo Baidens būs nodrošinājis pietiekamu delegātu skaitu partijas nacionālajam konventam, kur oficiāli tiks izraudzīts demokrātu Baltā nama kandidāts.

Ņujorkas mērs izsludina komandanta stundu(2)

Ņujorkas mērs Bils de Blāzio pirmdien izsludināja pilsētā komandanta stundu no plkst.23 līdz plkst.5, ASV pilsētās turpinoties vardarbīgiem pretrasisma protestiem pēc afroamerikāņa Džordža Floida nāves.

CNN svin savu četrdesmit gadu jubileju © DIENA(4)

Šonedēļ 40 gadu dzimšanas dienu atzīmē ASV kabeļtelevīzijas kanāls Central News Network (CNN). 1980. gadā risku mīlošā Teda Tērnera dibinātais kanāls bija pirmais, kas piedāvāja 24 h nepārtrauktu ziņu raidījumus. Augstākos reitingus kanāls pieredzējis, pateicoties pēdējo desmitgažu lielākajām krīzēm – kariem, terora aktiem un epidēmijām. Tomēr, kā raksta mediju pētnieki, pēdējo četru gadu veiksmes pamatā ir konflikts ar ASV prezidentu Donaldu Trampu.

ASV pilsētās ieviestas komandantstundas © DIENA(15)

Nedēļu ilgie protesti, kuros amerikāņi pauž dusmas par sistēmisko rasismu un aizturēšanas laikā policistu nogalināto vīrieti, daudzviet pārvērtušies grautiņos. Lai ierobežotu postījumus un apturētu noziedzniekus, vairāk nekā divos desmitos ASV pilsētu ieviestas komandantstundas. Prezidents Donalds Tramps brīdināja grautiņu dalībniekus, sakot: "Kad sākas laupīšana, sākas šaušana."