Laika ziņas
Šodien
Skaidrs

Dārzkopība

Vēdera un acu priekam

Līdz šim pavārs Ēriks Dreibants izsmalcināti ir slīpējis savu prasmi atrast, sajust un uzlikt uz gardēžu šķīvja pašmāju dabas garšu. Tagad viņš neatlaidīgi mācās ne tikai atrast to dabā, bet ieaicināt arī savā Pavāru mājas pārdzimstošajā pagalmā, paša un domubiedru rokām veidojot Dabas vērotāju dārzu Līgatnē upes, mežu un pauguru ielokā.

Bez sīpola neiztikt!

Sīpols ir visparastākais dārzenis, bez kura neiztikt nevienā virtuvē, un ēdam gan to lakstus – lociņus, gan sakņu bumbuli. Tomēr nav nemaz tik vienkārši pie labas sīpolu ražas tikt, jo tos ir jāprot gan iestādīt pareizā vietā, gan atbilstoši kopt. Arī šķirnes ir dažādas, un labāk iestādīt vairākas – kādu lokiem, kādu uzglabāšanai ziemā, parastos dzeltenos un arī sarkanos, kas glīti izskatās, pievienoti salātiem.

Pirmie pavasara zaļumi maurlociņi

Dārzā vieni no pirmajiem pamostas maurlociņi. Kamēr mājās uz palodzes rokas stiepiena attālumā kuplo loki, kas izaudzēti no apaļa lielā sīpola, dobēs pavasara zaļumu klāstu steidz papildināt šie smalkie, mazie, bet garšas ziņā piesātinātie lociņi, kas ir ne tikai garšīgi, bet arī īpaši bagāti ar vitamīniem.

Gan dekoratīvs, gan ēdams

Košs, dekoratīvs un viegli kopjams – strauji augot un attīstot lielo biomasu, amaranti nomāc nezāles, daudzas šķirnes arī ēdamas un izteikti bagātas ar uzturvielām. To audzēšana dārzā nav nekas jauns, un tumšsarkanie, pūkainie, lapsu astēm līdzīgie nokarenie ziedu ķekari rotāja ne vienu vien dārzu Latvijā arī pirms vairākiem desmitiem gadu, kaut amaranta dzimtene ir siltā un saulainā Dienvidamerika, Indija, Āfrika.

Eksperts: Siltais janvāris dārzus vēl neapdraud

Pirmie asni ziemas ķiplokiem, piebrieduši dažādu augu pumpuri un pirmās kļavu sulas. Šādi laika apstākļi šogad raksturo janvāri nevis, kā ierasts, martu, tomēr pagaidām bažām, ka augi dārzos varētu nopietni ciest, vēl nav pamata, norāda Māris Narvils, Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) vecākais dārzkopības eksperts.

Izveido puķu dobi rudenī

Lai arī rudens pietuvojies jau straujiem soļiem, dārza darbi ar tā iestāšanos vēl nebeidzas. Ja vēlamies, lai nākamajā pavasarī un vasarā dārzā mūs priecētu koši un skaisti ziedi, tad šobrīd ir īstais brīdis, lai labiekārtotu jaunu ziemciešu dobi. Rudenī saule vairs nav tik spoža un arī augsne ir mitra, tādēļ tas ir labākais laiks stādīšanai.

Uzlabotas izglītības programmas

"Piekritu direktores amatam, jo mani saista izaicinājums. Ja dzīvē nekas nemainās, tad arī cilvēks zaudē modrību un asumu," saka Bulduru Dārzkopības vidusskolas jaunā direktore Ieva Vincovska. Skolā ar gadsimtu senajām tradīcijām izglītojas topošie dārzkopības un kokkopības profesionāļi, kā arī notiek speciālistu sagatavošana tūrisma, viesmīlības un ēdināšanas nozarēs. Interesanti, ka skolas parkā aug deviņi valsts nozīmes dižkoki un 128 dendroloģiski retumi.

Latvijā

Vairāk Latvijā

Pasaulē

Vairāk Pasaulē

Viedokļi

Vairāk Viedokļi

Sports

Vairāk Sports

Citi

Vairāk Citi

SestDiena

Vairāk SestDiena

KDi

Vairāk KDi

Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze

Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena

Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils

Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms

Izklaide

Vairāk Izklaide