Laika ziņas
Šodien
Apmācies

Šogad visvairāk grib ēnot programmētājus, fizioterapeitus un pilotus

Šogad Ēnu dienā skolēnu vidū pieprasītākās profesijas ir programmētājs, fizioterapeits un pilots, aģentūra LETA noskaidroja izglītības organizācijā Junior Achievement Latvia.

Šogad ēnotājus ar dažādām profesijām iepazīstina 1545 ēnu devēji no visas Latvijas, kopumā piedāvājot 8664 vakances. Saglabājusies arī liela skolēnu interese par Ēnu dienu - portālā www.enudiena.lv šogad reģistrējušies 34 000 potenciālo ēnotāju. Vislielāko interesi izrādījuši ēnotāji no Rīgas Valsts 3. ģimnāzijas, Jelgavas Valsts ģimnāzijas un Rīgas Valsts 1. ģimnāzijas. Aktīvākās pilsētas un novadi pēc ēnotāju pieteikumu skaita šogad ir Rīga, Mārupe un Daugavpils.

Šogad pieprasītākās profesijas skolēnu vidū ir programmētājs - 341 pieteikums, fizioterapeits - 273, pilots - 260, gaisa kuģa stjuarts - 250, feldšeris - 227, inženieris - 206, sabiedrisko attiecību speciālists - 180, žurnālists - 170, pavārs - 170, un ārsts - 160.

Savukārt ēnu devēju piedāvātākās profesijas ir ugunsdzēsēji - 279 vakances, neatliekamās medicīnas palīdzības ārsta palīgs - 222 vakances, sabiedrisko attiecību speciālists - 207 vakances, programmētājs - 180 vakances, projektu vadītājs/direktors - 165 vakances, farmaceits - 144 vakances.

Ēnu dienas rīkotājs, organizācijas Junior Achievement Latvia vadītājs Jānis Krievāns uzsvēra, ka tendence ēnot visdažādāko jomu speciālistus, bet ne tik daudz vadītājus, sabiedrībā pazīstamas personības vai politiķus novērojama arī šogad. Līderpozīcijas topā notur programmētāji, kas iezīmē pozitīvu tendenci, ņemot vērā to, ka jau pašlaik darba tirgū saskaramies ar augsta līmeņa profesionāļu trūkumu tieši eksakto zinātņu nozarē, vērtēja Krievāns.

Krievāns uzskata, ka Ēnu diena vairs netiek uztverta kā brīvdiena skolā.

Skolēni izvēlas uzzināt par prasmēm un zināšanām, kas nepieciešamas konkrētās jomas speciālistiem, un iepazīt, kāda ir izvēlētā profesionāļa ikdiena. Iegūto pieredzi viņi varēs izmantot, plānojot savu karjeru un nākotnes profesiju.

Aktīvākie ēnu devēji šogad ir Saeima, piedāvājot 200 vakances, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests - 113 vakances, Jelgavas pilsētas pašvaldība - 97 vakances, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests - 76 vakances, airBaltic - 68 vakances un Alojas novada dome - 33 vakances.

Šogad jau otro gadu skolēniem bija iespēja pieteikties uz ēnas vietu arī ārpus Latvijas. Šādu iespēju skolēniem sniedza Rīgas Tehniskā universitāte (RTU), kas piedāvāja vidusskolēniem, kuri interesējas par augstas enerģijas daļiņu fizikas pētījumiem, doties uz Ženēvu Šveicē un ēnot RTU pētniekus, kuri strādā Eiropas Kodolpētniecības centrā (CERN).

Ēnu dienas mērķis ir veicināt skolēnu izglītības satura sasaisti ar reālo dzīvi, palīdzot skolēniem mērķtiecīgi plānot savu karjeru, izdarīt izvēli par savu nākotnes profesiju un atbilstoši sagatavoties darba tirgum. Darba devējiem savukārt tā ir laba iespēja veidot sava uzņēmuma atpazīstamību un piesaistīt nākamos kolēģus.

 

Top komentāri

:)
:
Kāda jēga ir ēnot programmētāju? Tad jau labāk uz zoodārzu aiziet, tur lielāka dažādība.
azalea
a
Tā ēnošanās nav nekāds Junior Achievements, bet gan ņirgāšanās par profesiju, jo poliklīnikās to, manuprāt, ievieš arī ikdienā, tā līmeņojot pacientus. Dažbrīd ārsts "aizmirst" tādas lietas un izsakās tā, ka nu neticas, ka tas nāk no ārsta mutes. Agrāk pirms tā Junior Achievements tādus brīnumus ārsti nenostrādāja. Tagad noteikti "ēnošanās" laikā neiešu pie fizioterapeita.
Skatīt visus komentārus

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Nevajag noniecināt savējos(2)

Vairāk nekā 78 tūkstoši jeb precīzāk – 78 230. Tik daudz oficiāli reģistrēto bezdarbnieku, pēc Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) datiem, Latvijā bija šīs nedēļas sākumā.

Dienas komentārs

Vairāk Dienas komentārs


Latvijā

Vairāk Latvijā


Pasaulē

Vairāk Pasaulē