Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies

Raivis Vilūns

Melu tvertne: Rasu nemieri dezinformācijai(23)

Dezinformācijas un propagandas pētnieki secinājuši, ka dažādi ārvalstu aktori un grupas, tuvojoties ASV prezidenta vēlēšanām, steidz izmantot Tumšādaino dzīvībām ir nozīme kustību, lai, sējot dažādas sazvērestības teorijas, turpinātu saasināt amerikāņu savstarpējās nesaskaņas. Galvenais paņēmiens, ko kaitnieki pielieto, ir esošo problēmu saasināšana, dramatizēšana vai pielāgošana savu mērķu sasniegšanai.

Putins varēs palikt amatā līdz 2036. gadam(16)

Nedēļu ilgā balsošana par Krievijas Federācijas konstitūcijas labojumiem ir noslēgusies ar Kremļa saimniekam Vladimiram Putinam patīkamu iznākumu – viņš, nepārkāpjot valsts pamatlikumu, nu varēs vēl divas reizes ieņemt prezidenta amatu.

Polijā nevienprātība par valsts kursu nākotnei(11)

Polijas prezidenta vēlēšanu pirmā kārta svētdien iezīmēja teju vai diametrāli pretēju skatījumu par to, kādu poļi vēlas redzēt savas valsts nākotni. Jaunākās aptaujas liecina, ka otrās kārtas, kurā spēkosies labēji noskaņotais prezidents Andžejs Duda ar liberālo centristu Varšavas mēru Rafalu Tšaskovski, rezultātu izšķirs tikai dažas balsis, jo abi kandidāti ap savi pulcē līdzvērtīgu atbalstītāju skaitu.

Poļi svētdien dosies uz prezidenta vēlēšanām(3)

Svētdien poļi balsos par valsts vadītāju nākamajiem pieciem gadiem. Aptaujas liecina, ka vadībā vēl aizvien atrodas līdzšinējais valdošās partijas Likums un taisnīgums (PiS) atbalstītais prezidents Andžejs Duda. Tomēr, visticamāk, pirmajā kārtā nedz A. Duda, nedz kāds no sāncenšiem nesavāks vajadzīgo balsu skaitu un jau pēc divām nedēļām būs jārīko otrā vēlēšanu kārta, kur par vēlētāju balsīm spēkosies divi pirmās kārtas līderi.

Serbu opozīcija boikotēs vēlēšanas(2)

Opozīcijas partiju boikots pret svētdien notiekošajām tā sauktajām parlamenta ''koronavēlēšanām'' Serbijā, visticamāk, sagādās drošu pārsvaru jau astoņus gadus valdošajai Serbijas progresīvajai partijai (SNS).

Ziemeļkoreja atsākusi agresīvo ārpolitiku(9)

Šonedēļ Ziemeļkoreja, uzspridzinot ēku, kas bija paredzēta saziņai un sadarbībai ar Dienvidkoreju, starptautiskajai sabiedrībai paziņojusi, ka pēdējo gadu diplomātijas ēra ir atstāta aiz muguras.

Eiropieši var brīvāk doties ceļojumos

Lai arī dažviet Eiropas Savienībā (ES) ierobežota ceļošana starp valstīm sākās jau maijā, tieši sākot ar šo nedēļu, eiropiešiem ir plašākas iespējas doties ceļojumos pa kontinentu.

Apdzīvotākajās valstīs bažas par otro vilni(8)

Kamēr Eiropā dzīve pēc jaunā koronavīrusa pandēmijas smagākā punkta pārvarēšanas pakāpeniski atgriežas ierastajās sliedēs, citviet cīņa ar slimību turpinās. Dažviet izskan bažas par otro vilni, ko izraisījusi pārāk straujā ierobežojumu atcelšana.

Amerikāņi meklē kompromisus policijas reformai(11)

Līdz ar lielāko rasu nemieru pierimšanu ASV politiķiem nu steigšus jāpilda protestētājiem dotie solījumi un jācenšas uzlabot policijas darbu visā valstī. Lielāko pilsētu mēri izveidojuši darba grupu policijas reformu izstrādei, un Demokrātu partija Kongresā jau ir prezentējusi savu piedāvājumu. Šīs nedēļas laikā to gatavojas darīt arī prezidents Donalds Tramps un Republikāņu partija. Paredzams, ka process nebūs ātrs, jo likumsargu arodbiedrības, kas ir vienas no turīgākajām un spēcīgākajām valstī, solās turēties pretī.

Bažas, ka Krievija sasteidz ierobežojumu atcelšanu(12)

Lai gan Krievijā katru dienu tiek konstatēti tūkstošiem jaunu Covid-19 slimnieku, no vakardienas Maskavā atcelta virkne strikto ierobežojumu un pārvietošanās aizliegumu. Mērs Sergejs Sobjaņins, kurš vēl nesen brīdināja, ka aizliegumus atcels vien tad, kad dienā konstatēs desmitus saslimušo, viedokli mainījis un paziņojis, ka epidēmija faktiski ir uzveikta. Eksperti bažījas, ka lēmums pieņemts Kremļa spiediena rezultātā, lai pēc iespējas drīzāk sarīkotu prezidentam Vladimiram Putinam vajadzīgo tautas balsojumu par konstitūcijas grozījumiem.

Apglabās ASV policistu nogalināto Džordžu Floidu(34)

Otrdien apglabās tumšādaino Džordžu Floidu, kura nāve policistu veiktās aizturēšanas laikā izraisīja protestus un grautiņus vairākos desmitos ASV pilsētu. Traģiskais notikums aktualizējis politiķu un cilvēktiesību aizstāvju diskusijas par tumšādaino tiesībām un sistemātisko rasismu, kas valda pasaules varenākajā valstī.

Covid-19 aizkavējis bērnu vakcināciju(5)

Pasaules Veselības organizācija (PVO) un bērnu tiesību aizstāvji brīdina, ka globālais jaunā koronavīrusa uzliesmojums daudzviet pasaulē ir apturējis vai aizkavējis vakcināciju pret citām smagām slimībām. Tā rezultātā tuvākajos gados bojā var iet miljoniem bērnu.

Koronavīruss bīstamāks etniskajām minoritātēm(24)

Jaunākie veselības uzraugu dati no Lielbritānijas un ASV liecina, ka koronavīruss (SARS-CoV-2), kas pasaulē ir inficējis vairāk nekā sešus miljonus un nonāvējis teju 400 tūkstošus cilvēku, ir īpaši bīstams etniskajām kopienām. Pētnieki pieņem, ka vīrusa izraisītās slimības Covid-19 izplatība minoritāšu vidū varētu būt saistīta ar nodarbinātības veidu un dzīves apstākļiem.

CNN svin savu četrdesmit gadu jubileju(4)

Šonedēļ 40 gadu dzimšanas dienu atzīmē ASV kabeļtelevīzijas kanāls Central News Network (CNN). 1980. gadā risku mīlošā Teda Tērnera dibinātais kanāls bija pirmais, kas piedāvāja 24 h nepārtrauktu ziņu raidījumus. Augstākos reitingus kanāls pieredzējis, pateicoties pēdējo desmitgažu lielākajām krīzēm – kariem, terora aktiem un epidēmijām. Tomēr, kā raksta mediju pētnieki, pēdējo četru gadu veiksmes pamatā ir konflikts ar ASV prezidentu Donaldu Trampu.

ASV pilsētās ieviestas komandantstundas(15)

Nedēļu ilgie protesti, kuros amerikāņi pauž dusmas par sistēmisko rasismu un aizturēšanas laikā policistu nogalināto vīrieti, daudzviet pārvērtušies grautiņos. Lai ierobežotu postījumus un apturētu noziedzniekus, vairāk nekā divos desmitos ASV pilsētu ieviestas komandantstundas. Prezidents Donalds Tramps brīdināja grautiņu dalībniekus, sakot: "Kad sākas laupīšana, sākas šaušana."

ASV jau 100 tūkstoši Covid-19 upuru(12)

Ar jauno koronavīrusu (SARS-CoV-2) inficēto skaits ASV nu jau pārsniedzis 1,6 miljonus, bet tā izraisītā slimība Covid-19 tiek saistīta ar vairāk nekā 100 tūkstošiem nāves gadījumu. Lai gan veselības aprūpes eksperti brīdina, ka ASV varētu pieredzēt lielu skaitu jaunu infekcijas gadījumu, štati, kuros miljoniem cilvēku atrodas piespiedu dīkstāvē, turpina pakāpenisku izklaides un atpūtas vietu atvēršanu.

SpaceX raķete pirmo reizi transportēs astronautus(4)

Kompānijas SpaceX raķetes sekmīga pacelšanās trešdienas vakarā būs ne tikai pirmā reize, kad cilvēkus uz Starptautisko kosmosa staciju (SKS) nogādās privāts uzņēmums, bet arī pirmais orbitālais lidojums no ASV kopš 2011. gada.

Ķīna brīdina par jaunu auksto karu(8)

Lai arī divu pasaules varenāko valstu attiecības nekad nav bijušas izteikti draudzīgas, tās ievērojami pasliktinājušās Donalda Trampa prezidentūras laikā. Jaunus saasinājumus maijā izraisīja ASV netiešais atbalsts Taivānas valdībai, aizliegums tirgot mikročipus Huawei un Trampa apgalvojumi, ka Ķīna radījusi jauno koronavīrusu (SARS-CoV-2). Komunistiskā lielvara brīdinājusi, ka tālākas abu valstu nesaskaņas novedīs pie jauna aukstā kara un būtiski apdraudēs globālo mieru.

Tautas kongresā Ķīna lūkos "aizmirst" vīrusu(3)

Jau šodien Ķīnas galvaspilsētā Pekinā sākas jaunā koronavīrusa uzliesmojuma dēļ pārceltā ikgadējā Nacionālā tautas kongresa pavasara sesija. Lai arī kongresā valsts līderi centīsies sniegt teju pusotram miljardam ķīniešu pārliecību, ka vīrusa izraisītā krīze otrajā pasaules lielākajā ekonomikā ir faktiski aiz muguras, paredzams, ka 10 dienu pasākums tiks saīsināts un žurnālisti sēžu zālēs netiks ielaisti.

Pārbaudījumu pilnais Zelenska pirmais gads(1)

Pirms gada, saņemot 73% vēlētāju atbalstu, Ukrainas prezidenta amatā stājās Volodimirs Zelenskis – 42 divus gadus vecs aktieris, kas pirms tam bija izpelnījies slavu, televīzijas komēdijseriālā tēlojot valsts galvu.

Izraēlas vienotības valdība sāk darbu(1)

Pēc vairāk nekā gada un trim parlamenta vēlēšanām Izraēlā ir izveidota valdība, ko no pirmdienas kopīgi vada līdz šim nesamierināmie pretinieki – Benjamins Netanjahu un Benijs Gancs. Premjers Netanjahu sola panākt okupēto palestīniešu teritoriju iekļaušanu Izraēlas valstī.

Protestos pieprasa ierobežojumu atcelšanu(6)

Par spīti tam, ka valstīs, ko jauna koronavīrusa pandēmija nav skārusi smagi, pēdējās nedēļās tiek dota atļauja gan pulcēties nelielās grupās, gan pat ceļot uz kaimiņvalstīm, dažviet iedzīvotāji devušies ielās, lai amatpersonām pieprasītu pilnīgu aizliegumu atcelšanu. Protestos piedalās gan darbu zaudējušie, gan labējie ekstrēmisti, gan sazvērestības teoriju piekritēji, gan politiķi.

Brazīlijā strauji pieaug inficēto skaits(8)

Par spīti Brazīlijas prezidenta Žaira Bolsonaru apgalvojumiem, ka jaunais koronavīruss (SARS-CoV-2) nav bīstamāks par parastu saaukstēšanos, valstī strauji pieaug saslimušo un mirušo skaits. Oficiālie dati liecina par teju 200 tūkstošiem saslimušo, bet vietējie pētnieki, uzzinot, ka vīruss 200 miljonu cilvēku valstī ir bijis daudz ilgāk, nekā iepriekš apgalvots, domā, ka patiesais inficēto skaits varētu būt tuvāks diviem miljoniem.

Eiropas Komisija grib tūrisma sezonu šovasar(5)

Līdz ar jaunā koronavīrusa pandēmijas apturēšanas ierobežojumu samazināšanu vai atcelšanu Eiropas Savienības (ES) dalībvalstis sāk meklēt veidus, kā iekustināt tūrisma industriju. Eiropas Komisija (EK) trešdien prezentēja rekomendāciju plānu koordinētai robežu atvēršanai vasarā, tādējādi stimulējot bloka valstu ekonomiku un ļaujot iedzīvotājiem ''pavadīt laiku ārpus mājām''.

Draud koronavīrusa atkārtots uzliesmojums Āzijā(13)

Āzijas valstis, ko jaunā koronavīrusa (SARS-CoV-2) izraisītā saslimšana Covid-19 skāra pirmās, šķietami jau bija pārvarējušas smagāko posmu un pakāpeniski atļāva atsākt darbu vairākiem uzņēmumiem un ievērojami samazināja iedzīvotājiem noteiktos ierobežojumus. Maijā šim piemēram sāka sekot arī daudzas Eiropas valstis. Tomēr pēdējās dienās Ķīnā un Dienvidkorejā konstatētie jaunie saslimšanas gadījumi signalizē, ka pārāk strauja ierobežojumu atcelšana var izraisīt otro saslimšanas vilni.

Opozīcija uzskata, ka Andžejam Dudam pandēmijas ierobežojumi radījuši negodīgas priekšrocības(2)

Jaunā koronavīrusa pandēmijas uzliesmojums daudzviet licis atcelt ne tikai pasākumus un sporta spēles, bet arī dažāda mēroga vēlēšanas. Vēl līdz pat trešdienai Polijas vadība, par spīti pandēmijai, pieturējās pie plāna 10. maijā rīkot Valsts prezidenta vēlēšanas, taču vien četras dienas pirms vēlēšanām tās atcēla. Tomēr koalīcijas partijas, kas iepriekš strīdējušās par iesūtītu biļetenu leģitimitāti, spējušas samierināties, un ceturtdien parlaments atbalstīja vēlēšanas pa pastu vēlāk.

Kontaktpersonu lietotnes rada bažas par privātumu(3)

Eiropas valstīm gatavojoties atcelt vai mazināt stingrākos no jaunā koronavīrusa apturēšanai ieviestajiem ierobežojumiem, aktualizējas jautājums, kā visefektīvāk novērst jaunus Covid-19 slimības uzliesmojumus. Papildus dažādiem fiziskās aizsardzības līdzekļiem arvien vairāk valstu grasās ieviest vai jau izmanto lietotnes, kas informē ierīces īpašnieku par iespējamo kontaktu ar inficētajiem.