Laika ziņas
Šodien
Skaidrs

Inese Lūsiņa

Ābolu raža jau ienākusies. Pianists Andrejs Osokins rīko savu minifestivālu

Pianists Andrejs Osokins, kurš ir bijis viens no visaktīvākajiem akadēmiskās mūzikas izpildītājmāksliniekiem Covid-19 dēļ noteikto ierobežojumu laikā, tagad nāk klajā ar jaunu un tālejošu iniciatīvu. Nākamajās divās nedēļas nogalēs notiks pirmais Osokina minifestivāls Rīgā, piedāvājot šobrīd atļautajai divdesmit klausītāju saujiņai piecas akustiskas muzikālās programmas.

Ar iedvesmu, vienā elpas vilcienā. Pianiste Dzintra Erliha un čellists Ivars Bezprozvanovs tiekas īpašā piemiņas koncertā

Tieši izcilās latviešu komponistes Lūcijas Garūtas (1902–1977) dzimšanas dienā, 14. maijā, VEF Kultūras pils kamerzālē vajadzēja izskanēt pianistes, Jāzepa Vītola Latvijas mūzikas akadēmijas (JVVLMA) docētājas Dr. art. Dzintras Erlihas solokoncertam, veltītam Lūcijas Garūtas fonda ilggadējās vadītājas, šogad mūžībā aizgājušās Dainas Pormales (06.01.1956.–22.02.2020) piemiņai.

Latvieši vienmēr pārcenšas. Baltijas operteātru vadītāji apspriedušies par darbu Covid-19 krīzes ietekmē(5)

Tiekoties Zoom konferencē 20. maijā, Latvijas Nacionālās operas un baleta (LNOB) valdes priekšsēdētājs Egils Siliņš un valdes locekle Inese Eglīte, Lietuvas Nacionālā operas un baleta teātra direktors Jons Sakalausks un Igaunijas Nacionālās operas ģenerāldirektors Aivars Mae apspriedušies, kā Covid-19 krīze ir ietekmējusi operteātru darbību.

Biedējošā loterija(1)

Iztēlē jau redzu ainu: pie Latvijas Nacionālā mākslas muzeja parādes kāpnēm stāv garumgara, distancēti izretināta mākslas cienītāju rinda. Viņi pērk biļetes uz konkrētu ekspozīcijas apskates datumu un laiku – tā, lai muzeja zālēs neklimstu vairāk par divdesmit pieciem atļautajiem cilvēkiem, ieskaitot muzeja darbiniekus. Internetā to izdarīt nevar.

Māra Lāce: Katrs cīnās, kā var

Mēs, trīs lielie Kultūras ministrijas pakļautības valsts mākslas muzeji, otrdien, 19. maijā, vērsimies vaļā pilnā apjomā, regulējot apmeklētāju plūsmu tā, kā paredz valdības noteiktais jaunais sanitārais protokols – saka Latvijas Nacionālā mākslas (LNMM) muzeja direktore Māra Lāce.

Masku balle

Laikā, kad koronavīruss radikāli ir ietekmējis mūsu dzīvi, mainība visos virzienos ir straujāka nekā jelkad. Mainījusies pat jēdzienu paradigma.

Džeza mūziķis Edgars Cīrulis LR3 Klasika koncertsērijā Viens pats studijā

"Mans mākslinieka uzdevums ir būt godīgam un spēlēt/rakstīt patiesību. Es nevēlos tikt noķerts, atskaņojot mūziku, kurai es pats neticu," saka jaunais džeza pianists un komponists Edgars Cīrulis. Viņš ir jau trešais mūziķis, kas Covid-19 draudu dēļ noteiktajos sabiedrības sociālās distancēšanās apstākļos uzstāsies Latvijas Radio 3 Klasika koncertu videotiešraižu sērijā Viens pats studijā, kuru Otrajās Lieldienās aizsāka Maestro Raimonds Pauls.

Baiļu faktors(1)

Mākslas notikums, ko baudām klātienē, ir vitāli nepieciešams, taču ir kāds aspekts, kas mums no tā var likt atturēties.

Kultūra nav putukrējums(21)

Orķestra skaņa veidojas no kopuma, kur katrs ir svarīgs. Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra (LNSO) mūziķi ir mūsu zelta vērtība. Ar tik lielām pūlēm esam šeit noturējuši jaunos, talantīgos mūziķus. Nevar atļauties zaudēt daļu sastāva, sevišķi – ņemot vērā, ka Latvijā ir mūziķu deficīts vairākās instrumentu grupās. Trīcam un drebam par katru cilvēku, kas mums ir, – saka LNSO valdes locekle Indra Lūkina. Ko orķestrim nozīmē krīze un tās radītās sekas, viņa pieredzēja jau 2008. gada krīzes laikā, toreiz kā orķestra Sinfonietta direktore.

Cildinājumu maigais lietus. Ērika Ešenvalda albums TranslationsGramophone redaktora izvēle(1)

Britu prestižā mūzikas izdevuma Gramophone izdevēji nesnauž un jau atkal cildina latviešu mūziku. Vēl ir tikai aprīļa vidus, bet, mazliet steidzoties laikam pa priekšu, jau publicēta nākamā – šā gada maija izdevēju izlase Editor’s Choice. Arī tajā, gluži tāpat kā aprīlī, labāko un interesantāko jauno klasiskās mūzikas albumu vidū ir nonācis kārtējais Ērika Ešenvalda autoralbums – amerikāņu diriģenta Ītena Sperija un ASV Portlendas Universitātes studentu kamerkora ierakstītais albums Translations, kas šā gada martā nācis klajā pasaulē lielākajā mūzikas izdevniecībā Naxos.

Mažorīgs muzikālais fitness. "Varētu teikt, ka aicināšu klausītājus uz deju!" saka pianiste Agnese Egliņa

Ir mierpilnāks, pārdomu pilns laiks, tomēr ļoti radošs. Pēdējās dienās jūtu, ka atkal nepietiek stundu, jo jāgatavojas koncertam, galvā rodas nākotnes idejas, jaunas kamermūzikas un solo programmas. Sakrājies daudz, ko pati vēlos noklausīties, – saka Agnese Egliņa, viena no mūsu darbīgākajām, dinamiskākajām un daudzpusīgākajām mūziķēm. Šovakar, 20. aprīlī, plkst. 18 gaidāma pianistes uzstāšanās Latvijas Radio 3 Klasikas 1. studijas koncertu sērijā Viens pats studijā, kas baudāma LR3 Klasikas ēterā un LR3 Facebook video tiešraidē. Programmu viņa vēlējusies veidot mažorīgāku – "varētu teikt, ka aicināšu klausītāju uz deju".

Viens pats studijā: pianistu uznāciens. Raimonda Paula iesākto turpina Agnese Egliņa un kolēģi

Tagad, kad jau vairāk nekā mēnesi esam pavadījuši ārkārtas pašizolācijā, arvien plašāks kļūst piedāvājums bez maksas vai par nelielu samaksu virtuāli izbaudīt daudzus mūzikas, teātra un citus mākslas notikumus, kurus "iepriekšējā dzīvē" nepaspējām vai nevarējām. Tomēr tā jau ir vēsture. Tāpēc jo vērtīgākas ir iespējas klausīties un vērot (kaut arī attālināti) koncertus, kuri pa īstam notiek tieši tagad. Šāds ir Latvijas Radio 3 – Klasika atsāktais koncertu cikls Latvijas Radio 1. studijā, tikai šoreiz solo un bez klausītājiem – Viens pats studijā.

Laiku nezaudēšu. Pasaulslavenais soprāns Marina Rebeka stāsta par dzīvi un darbu šajā laika posmā

Latvijā dziedātāja atgriezās marta sākumā, kad Covid-19 izraisītās krīzes dēļ Hamburgas operā pārtrūka Vinčenco Bellīni Normas izrāžu sērija ar viņu titullomā. Martā Marina Rebeka pavēstīja par sava jaunā soloalbuma Elle iznākšanu. Dziedātāja nezaudē optimismu un cer, ka koronavīrusa pandēmija rimsies un nepārvilks svītru šā gada siltajos mēnešos ieplānotajiem koncertiem Latvijā – 27. maijā Rūmenes muižā un 30. maijā Vidzemes koncertzālē Cēsis kopā ar pianistu Andreju Osokinu, kā arī 28. jūnijā paredzētajam koncertam Dzintaru koncertzālē kopā ar kolēģi, pasaulslaveno soprānu Sondru Radvanovsku, un Gunti Kuzmu pie Festivāla orķestra diriģenta pults. Jūnija otrajā pusē Marinu Rebeku gaida arī Leonoras lomā trijās Džuzepes Verdi Trubadūra izrādēs Vīnes Valsts operā.

Diezgan vareni strādājam. Nav pamata nobīties. Saruna ar Mūzikas nama Daile vadītāju Andu Zadovsku(2)

Aplama un kaitinoša ir tendence uztvert kultūras nozari un tās darbiniekus par liekēžiem un nabadziņiem. Mēs neesam nekādi nabadziņi. Mēs esam uzņēmums, kas, strādādams jau divpadsmit gadu, samaksā valstij nodokļos vidēji 20 tūkstošus eiro mēnesī, saka SIA Mūzikas nams Daile un SIA Apvienība Ars nova vadītāja Anda Zadovska. Kultūras nozarē strādājot kopš 2008. gada, viņa ir abu šo uzņēmumu izveidotāja – gan valdes locekle, gan pasākumu producente vienā personā.

Kšištofa Penderecka skaņu dārzs

Mūzikas pasaule zaudējusi vienu no ievērojamākajām XX un XXI gadsimta personībām. Svētdien, 29. martā, 86 gadu vecumā mūžībā aizgājis poļu komponists un diriģents Kšištofs Pendereckis.

Inga Kalna: poētisku salīdzinājumu nav

"Es uztveru šo laiku kā iespēju novērtēt to, kas tu esi, ko tu dari, ko esi sasniedzis un ar kādu cilvēku dali savu dzīvi. Lasu grāmatas, izrevidēju skapjus, mācu meitu vārīt dzidru buljonu un skābēt kāpostus," mūsu izcilā Hamburgā dzīvojošā operdziedātāja Inga Kalna iesāk savu stāstu par dzīvi, kuru teju vai apstādinājusi koronavīrusa globālā pandēmija.

Vīruss Zālamana gredzenā(4)

Tam vienkārši nevari būt gatavs – nekad! To latviešu operdziedātāja Anta Jankovska saka par savu un līdzcilvēku dzīvi koronavīrusa un tā izraisītās slimības Covid-19 smagi skartajā Itālijā. Valstī, kas šajā ziņā pašlaik ir viskarstākais un traģiskākais punkts visā Eiropā, dzīvo un studē daudzi Latvijas mūziķi. Viņi stāsta par savu ikdienas dzīves pieredzi un izjūtām stingrajā karantīnā, kas kopš februāra beigām jāievēro visā valstī, kā arī brīdina, lai laikus mācāmies no itāļu pieļautajām kļūdām.