Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies

Guntars Gūte

Cik rūgta pēcgarša draud Latvijai?(5)

Varam ieklausīties Pasaules Veselības organizācijas (PVO) paziņojumos un viedokļos, bet varam, protams, tos arī ignorēt un nedaudz izsmiet. Sevišķi, zinot visu neseno vēsturi, tajā skaitā ASV pausto attieksmi pret PVO un arī pašas organizācijas ne vienmēr loģisko un adekvāto rīcību un reakciju uz notikumiem. Un tomēr ir nianses, kas arī man – atzīšos, salīdzinoši skeptiski pret PVO noskaņotam, – liek ieklausīties PVO pašreizējās situācijas vērtējumā nākotnes kontekstā.

Iespēja nākotnē strādāt atraktīvāk(1)

Pandēmija paātrinās rutīnas darbu atdošanu tehnoloģijām, ļaujot gan ietaupīt, gan arī paplašināt biznesus, sarunā ar Guntaru Gūti uzsver IT uzņēmuma Emergn Eiropas reģionālais vadītājs Kārlis Mikoss.

Dārgais politiskais teātris(3)

Pēdējo nedēļu laikā uzmanības centrā nonācis Liepājas teātris. Diemžēl plašās popularitātes iemesls ir ar ļoti negatīvu pieskaņu, jo Covid-19 dēļ ieviestie ierobežojumi teātri ir noveduši ļoti tuvu bankrotam.

Olainfarm plosīs gabalos?(3)

Dienas rīcībā nonākusi neoficiāla, bet ticamu avotu sniegta informācija, ka daļēji paslepenā kārtā diezgan aktīvi tiek gatavota divu a/s Olainfarm meitasuzņēmumu – elastīgo medicīnisko izstrādājumu ražotāja SIA Tonus Elast un aptieku tīkla SIA Latvijas aptieka – pārdošana, par to liecinot vairāki diezgan nepārprotami notikumi koncernā.

LDz plāniem draud stopkrāns(16)

Pagājušajā nedēļā va/s Latvijas dzelzceļš (LDz) valdes priekšsēdētājs Māris Kleinbergs medijiem prezentēja uzņēmuma jauno biznesa modeli, kas paredz sniegt plašāku pakalpojumu spektru, piedāvājot arī jūras un autokravu ekspedīcijas, kā arī termināļu un noliktavu pakalpojumus. Biznesa stratēģijas maiņu tiešā mērā ietekmējusi situācijas krasa pasliktināšanās kravu pārvadājumu jomā kopš pagājušā gada vidus, kā dēļ būtiski kritušies LDz ieņēmumi. Tādēļ pēdējo pusgadu uzņēmuma vadība intensīvi meklē iespējas samazināt izdevumus, tostarp arī būtiski samazinot nodarbināto skaitu.

Bez populisma, kungi!(3)

Uzņēmēji vēlas stabilitāti, paredzamas nodokļu izmaiņas, konkurētspējīgu vidi un pārdomātus lēmumus, lai var plānot un rēķināties ar izdevumu slogu. Nav pieļaujamas nodokļu izmaiņas tikai mainīšanas pēc vai uzliekot kaut mazāko papildu izmaksu vai administratīvo slogu tiem, kas jau šobrīd godprātīgi maksā visus nodokļus. Šādu diezgan vienkāršu, bet reizē precīzu viedokli nesen notikušajā uzņēmēju un politiķu diskusijā pauda Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras prezidents Aigars Rostovskis.

Arī muitas sistēmas kļūst digitālākas(5)

Par E-muitas projekta ieviešanas gaitu un iespējamajiem riskiem kavēšanās dēļ Guntars Gūte sarunājas ar Valsts ieņēmumu dienesta Muitas pārvaldes E-muitas daļas vadītāju Olgu Vikaini.

Top kadastrālās spīles(13)

Jūlija vidū publiskajai apspriešanai tika nodots Tieslietu ministrijas (TM) un Valsts zemes dienesta izstrādātais nekustamā īpašuma jauno kadastrālo vērtību projekts, atbilstoši kuram jau šobrīd tiek prognozēts, ka daudziem īpašumiem pieaugs gan kadastrālā vērtība, gan līdz ar to arī nekustamā īpašuma nodokļa (NĪN) apjoms, kuru aprēķina tieši no kadastrālās vērtības.

Šuplinskas datorsapņi(7)

Izglītības un zinātnes ministre Ilga Šuplinska (JKP), pēc visa spriežot, nolēmusi būtiski paplašināt savu nemīlētāju pulkus, rosinot, maigi sakot, visai savdabīgus grozījumus Izglītības likumā, ar kuriem plānots ar likuma spēku uzlikt par pienākumu skolēnu vecākiem nodrošināt katram skolēnam individuālu viedierīci ar interneta pieslēgumu.

Pūces slepenais autoceļu remonta plāns(6)

Šķiet, vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce nolēmis turpināt konfrontāciju ar pašvaldībām, radot pamatu jauniem pārmetumiem no pašvaldību puses – šoreiz saistībā ar VARAM kūrēto investīciju programmu autoceļu attīstībai administratīvi teritoriālās reformas (ATR) kontekstā. Proti, pašvaldību pārstāvji uzsver, ka Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) joprojām nav atklājusi, kurus autoceļus un kuros reģionos plāno remontēt, turklāt remontu plāna apspriešanā pašvaldības netiekot iesaistītas.

Secinājumi izdarīti. Kādi ir turpmākie plāni?(3)

Valsts tautsaimniecības sekmīgas attīstības un sabiedrības labklājības pieauguma viens no būtiskākajiem veicinošajiem faktoriem ir spēja ne tikai profesionāli analizēt ekonomiskos procesus un izteikt prognozes un ieteikumus uzlabojumiem, bet arī kvalitatīvi sagatavot un īstenot darbības, lai dažādajos plānošanas dokumentos sarakstītos mērķus arī sasniegtu.

Aizdomīgais CSDD konkurss(5)

Konkurences padome (KP), pētot va/s Ceļu satiksmes drošības direkcija (CSDD) 2016. gadā rīkoto iepirkumu par autotransporta numurzīmju izgatavošanu un piegādi, konstatējusi konkurenci ierobežojošas prasības iepirkuma nolikumā. Tā rezultātā konkursā piedalījās tikai viens uzņēmums, kura piedāvātā cena, rēķinot izmaksas uz vienu numurzīmi, bija līdz pat trim reizēm augstāka nekā citu uzņēmumu piedāvājumi līdzīgos iepirkumos Igaunijā un līdz piecām reizēm augstāka nekā Lietuvā. KP ieskatā konkurence iepirkumā ir nozīmīga, lai tiktu saņemts izdevīgākais piedāvājums, tādējādi CSDD, šogad rīkojot jauno iepirkumu, būtu jāpārskata iepirkuma prasības.

Ragi dūņās?(5)

Jūnija beigās sabiedrība uzzināja savdabīgu jaunumu – valsts a/s Latvijas pasts (LP), izrādās, saņēmusi beztermiņa licenci alkoholisko dzērienu mazumtirdzniecībai. Pilnīgi dabiski, ka sabiedrībā radās visai loģisks jautājums – kādā nolūkā valsts uzņēmumam, kam ir pilnīgi citi darbības virzieni un uzdevumi, pēkšņi ir savajadzējies pievērsties jauniem biznesa virzieniem, sevišķi nozarē, kurā ir gana daudz privāto spēlētāju un attiecīgi labi nodrošināta konkurence.

Ražotāju viltības ar mentolu?(1)

Lai gan atbilstoši Eiropas Savienības (ES) direktīvai no šā gada 20. maija visās ES dalībvalstīs ir aizliegts tirgot ar mentolu aromatizētas cigaretes, indikācijas tirgū liecina, ka atsevišķi ražotāji ir atraduši veidu, kā, iespējams, puslegāli šo aizliegumu apiet. Tāpat sagaidāms, ka mentola cigaretes papildinās jau tā gana plašo tabakas izstrādājumu kontrabandas klāstu.

Linkaits nepakļausies Kariņa spiedienam(31)

Sen nepiedzīvotu politisku un publisku spriedzi izraisījuši maija vidū paziņotie konkursa par sabiedriskā transporta pakalpojumu nodrošināšanu 2021.–2030. gadam rezultāti, situācijā iesaistoties pat premjeram Krišjānim Kariņam (JV), kura rīcība, kā arī komunikācijas stils ar satiksmes ministru Tāli Linkaitu (JKP) jau tiek raksturots kā diezgan klajš politiskais spiediens uz valdības kolēģi un nepamatota, premjera kompetencei neatbilstoša iejaukšanās publiska konkursa procedūrās.

Jau atkal? Tiešām?(8)

Lasot Ekonomikas ministrijas (EM) mājaslapā ziņu ar pompozu virsrakstu Mūsdienu prasībām atbilstoša mājokļa pieejamība ir šī brīža valsts prioritāte, rodas skaudra atziņa, ka jau atkal politiķi un ierēdņi izgudro, bet viņu padomnieki drukā uzsaukumus un ''gadsimta plānus'', kas nekad dzīvē netiks realizēti.

Koncertzāle kungiem vai visai sabiedrībai?(34)

​Kārtējo savdabīgo pārsteigumu sagādājusi pašreizējā koalīcija, paziņojot par akustiskās koncertzāles būvniecības ieceri pašreizējā Pasaules tirdzniecības centra (PTC) vietā. Tas, ka koncertzāle noteikti vajadzīga, ir pilnīgi neapstrīdama patiesība, tomēr ir sajūta, ka politiķi jau ierasti pašos pirmsākumos ar nepārdomātiem lēmumiem, slengā runājot, grib sačakarēt labu ideju.

Vārdi un darbi(2)

Ierasti jau gadiem valsts tautsaimniecības un sabiedrības labklājības pieauguma kontekstā valdības skandina nepieciešamību veicināt inovācijas un eksportu. Līdzīga retorika no politiķu mutēm dzirdama arī šodien, meklējot risinājumus, kā Latvijai pēc iespējas veiksmīgāk izkļūt no Covid-19 pandēmijas izraisītās globālās krīzes.

Tele2: PTAC interpretē likumu(4)

Patērētāju tiesību aizsardzības centra (PTAC) lēmumu apstrīdēs tiesā, Guntaram Gūtem pauž Tele2 valdes priekšsēdētājs Valdis Vancovičs.

Fakti vai varas izmantošana?(30)

Bez jebkādas informācijas pieprasīšanas Finanšu izlūkošanas dienests (FID) divās bankās iesaldējis labdarības fonda Novum Riga Charitable Foundation (Novum Riga) līdzekļus. FID rīkojums paredz vienai no lielākajām un ilglaicīgākajām Latvijas labdarības organizācijām naudas līdzekļus iesaldēt vismaz uz 45 dienām, kas faktiski nozīmē fonda darbības apturēšanu. To laikrakstam Diena apstiprināja Novum Riga valdes loceklis Artūrs Eglītis. Fonds rīkojumu apstrīdēšot jau tuvākajā laikā.

Finanšu nozares kapitālajā remontā parādās brāķis

Aizdomas par iespējamu mēģinājumu apiet likumos noteiktās prasības, kā Diena jau vēstīja, rada SIA Pharma Invest maija sākumā Finanšu un kapitāla tirgus komisijai (FKTK) iesniegtais lūgums atļaut izteikt a/s Olainfarm brīvprātīgo akciju atpirkšanas piedāvājumu par kopējo summu gandrīz 10 miljoni eiro. Līdz šim ilgi snaudušais uzņēmums, kas, iespējams, šajā procesā tiek izmantots kā čaulas kompānija, kopumā vēlas nopirkt 10% Olainfarm akciju, taču Dienas veiktā izpēte ļauj izteikt pieņēmumu, ka Pharma Invest nav īstais akciju gribētājs un aiz šā uzņēmuma tiek slēpta kāda cita persona.

Čaulas kompāniju izmanto biržas darījumos?(2)

Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK) šā gada 5. maijā saņēma kāda līdz šim ilgi snauduša un nevienam īsti nezināma uzņēmuma SIA Pharma Invest iesniegumu atļaujas saņemšanai izteikt a/s Olainfarm brīvprātīgo akciju atpirkšanas piedāvājumu. Taču jau 26. maijā FKTK savā mājaslapā publicējusi paziņojumu, norādot, ka nosūtījusi lūgumu Pharma Invest novērst trūkumus saistībā ar brīvprātīgā akciju atpirkšanas piedāvājuma prospektā atklājamo informāciju.

Piekasīšanās sīkumiem?(3)

Domājams, ir tikai likumsakarīgi, ka Iepirkumu uzraudzības birojs (IUB) lēmis kādai Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) amatpersonai piemērot 100 eiro administratīvo sodu par pārkāpumiem administratīvi teritoriālās reformas informatīvās kampaņas iepirkumā.

Miljardu piesaukšana vēl negarantē veiksmi(3)

Ekonomikas ministrija (EM) pārņēmusi stafeti no Finanšu ministrijas – jau atkal tiek skaļi paziņots par miljardiem, kurus tūlīt "grūdīs" iekšā ekonomikā, lai to vispirms stabilizētu, tad (jau kārtējo reizi) to pārorientētu, bet noslēgums vispār ir sajūsmu raisošs – jau no 2023. gada Latvijā sākšoties izaugsme.