Laika ziņas
Šodien
Viegls lietus

Veselības diena

Šķietami brutāla spēle daudzpusīgajiem

''Daudziem tas šķiet brutāls, traumatisks sporta veids. Bet bieži, arī manā paziņu lokā, ir gadījies, ka priekšstats mainās, kad cilvēks aiziet paskatīties kaut vai vienu spēli un uzzina noteikumu pamatprincipus. Tad saka – jā, nebiju iedomājies, ka handbols ir kas vairāk par skraidīšanu, grūstīšanos un bumbas mētāšanu pa laukumu. Galvenais jau ir ieraudzīt, ka šī spēle ir gan organizēts uzbrukums, gan organizēta aizsardzība noteiktā laikā,'' saka bijušais rokasbumbas spēlētājs un Latvijas handbola čempionvienības Tenax Dobele galvenais treneris Sandris Veršakovs.

Atpaliekam arī no kaimiņiem

Latvijā lielai daļai onkoloģijas pacientu ārstēšanā nav pieejami jauni, inovatīvi medikamenti. Latvija šajā jomā sāk būtiski atpalikt ne tikai no lielākās daļas Eiropas valstu, bet arī no savām tuvākajām kaimiņvalstīm Igaunijas un Lietuvas, kur pacientiem valsts apmaksā jaunākās pieejamās mērķterapijas cīņā pret vēzi. Šis, 2016. gads iezīmējies ar onkoloģijas pacientu aktivitātēm, iesaistot sabiedrību atbalstam par papildu finansējuma piesaisti. Veselības Diena noskaidro, kāpēc inovatīvo medikamentu pieejamības ziņā Latvija ir viena no pēdējām ES.

Sabiedrībā zarnu vēzis joprojām ir tabu; mirst 500-700 cilvēku gadā

"Vēzis var skart katru neatkarīgi no vecuma, un iedzimtais vēzis var attīstīties strauji un negaidīti. Ar zarnu vēzi Latvijā katru gadu saslimst aptuveni 1200 cilvēku, mirst 500-700 cilvēku gadā - vairāk nekā ar citiem vēža veidiem saslimušo," uz biedējošo statistiku norāda zarnu vēža pacientu biedrības EuropaColon Latvija valdes priekšsēdētājs Uldis Vesers.

Krūšu veselība jāuzmana katrai sievietei

Krūšu pašpārbaudei vajadzētu būt kā normai ikvienai sievietei, turklāt katrai sievietei jebkurā vecumā vajadzētu mācēt pašai savas krūtis iztaustīt un spēt noteikt, vai ir notikušas kādas izmaiņas, kuru dēļ vajadzētu vērsties pie ārsta.

Skrīninga programmu neizmanto pat par valsts naudu

Aptuveni 1100 Latvijas sievietēm gada laikā tiek diagnosticēts krūts vēzis, savukārt aptuveni 400 sieviešu no šīs slimības ik gadu mirst. Turklāt aptuveni trešdaļa no atklātajiem krūts vēža gadījumiem tiek diagnosticēta 3. un 4. stadijā.

Krūts vēzis deva iespēju saprast, kas dzīvē ir vissvarīgākais

Kad gatavojies sarunai ar vēža pacientu, neviļus domā par asarām, dzīves netaisnību, smagiem pārdzīvojumiem un bēdīgu dzīves periodu, bet negaidi, kad sarunas biedrene teiks: "Tā bija labākā likteņa dāvana, kāda man ir bijusi." Tomēr tieši tā savu stāstu iesāk Austra. Krūts vēzis devis sievietei iespēju mainīt dzīvi, ģimenē labāk saprast citam citu un saprast, kas ir tās būtiskās lietas dzīvē, kas dara viņu laimīgu.

Bez naudas nav arī zāļu

Diemžēl Latvijā vēža pacientiem netiek nodrošinātas Eiropas vēža ārstēšanas vadlīnijās ieteiktās efektīvākās terapijas shēmas, un mūsu valsts pacientiem ir ierobežotākas ārstēšanās iespējas tikai tāpēc, ka viņi dzīvo Latvijā.

Latvijā

Vairāk Latvijā

Pasaulē

Vairāk Pasaulē

Viedokļi

Vairāk Viedokļi

Sports

Vairāk Sports

Citi

Vairāk Citi

SestDiena

Vairāk SestDiena

KDi

Vairāk KDi

Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze

Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena

Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils

Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms

Izklaide

Vairāk Izklaide